TRZY STRONY PEWNOŚCI SIEBIE

 

To jak bardzo pewni siebie jesteśmy wpływa na to jakie podejmujemy działania i jakie mamy w naszym życiu rezultaty. Im bardziej jesteśmy pewni siebie tym odważniej przechodzimy od pomysłu do realizacji. I tym wytrwalej dążymy do urzeczywistnienia naszych zamierzeń.

Jednocześnie spora część z nas nie ma poczucia pewności siebie, a przynajmniej takiego jakie w naszym odczuciu moglibyśmy mieć.

 

Z jednej strony my sami mamy swoje własne poczucie pewności siebie.

Możemy mieć pewność siebie lub nie czuć, że jesteśmy pewni siebie. To nasze własne odczucie. Czyli tak jak każde nasze uczucie tylko my to czujemy. Nikt inny. Dlatego jest to dla nas informacja, która może nas nakierować na to co potrzeba zrobić, żeby lepiej się ze sobą czuć, żeby bardziej wierzyć w siebie, żeby bardziej ufać sobie. Jeśli nie czujesz, że masz zdrowe poczucie pewności siebie to jest to coś nad czym możesz pracować. To wykonalny cel.

 

Z drugiej strony niezależnie od tego czy czujemy w sobie pewność siebie czy nie, możemy być odbierani jako osoby pewne siebie.

Może być tak, że my nie uważamy siebie za osobę pewną siebie, ale inni nas za taką uważają i są szczerze zdziwieni, gdy mówimy o naszym braku pewności siebie. To też bardzo popularna sytuacja. Kiedy inni nas odbierają za osoby pewne siebie, a my się tak nie czujemy. Dlatego to pokazuje, jak bardzo poczucie pewności siebie jest czymś co można świadomie lub nie wytwarzać na zewnątrz. To zależy też od tego jakie masz sam wobec siebie standardy. Np. dla jednym ludzi wystąpienie publiczne jest czymś przerażającym, a dla kogoś kto ma w tym doświadczenie już nie. Ale wcale nie znaczy, że ktoś kto występuje ma w sobie dużo pewności siebie, po prostu zna swój materiał, zna techniki wystąpień, ma donośny głos.

 

Z trzeciej strony, możemy nie czuć pewności siebie, ale i tak podejmować działania i osiągać rezultaty.

Może tak być, że nie zastanawiamy się nad tym czy mamy pewności siebie czy nie, czy jesteśmy tak odbierani czy nie, ale widzimy, że jest robota do zrobienia, że coś chcemy zrobić, i się za to po prostu zabieramy. Wtedy robiąc krok po kroku do celu, osiągamy to czego chcieliśmy. Poczucie pewności siebie wcale nie jest potrzebne do osiągania rezultatów. Wręcz jest odwrotnie, osiąganie rezultatów pomaga wyrobić w sobie poczucie pewności siebie.

Dlatego chciałabym powiedzieć, że mam takie wrażenie, że pewność siebie jest trochę przereklamowana. To znaczy, że zamiast zastanawiać się nad sobą i nie podejmować działań, bo nie czujemy się pewności siebie, lepiej je podjąć. I nie przejmować się brakiem pewności siebie. Często właśnie już samo podjęcie działania i jeszcze pojawiający się za tym sukces wpływa na to, że mamy coraz lepszy obraz siebie i większą pewność siebie. Działanie i efekty najlepiej temu sprzyjają.

Powodzenia 😊

Małgosia

2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *