Zdarzyło Ci się kiedyś niewłaściwie się zachować? Zrobić jakąś gafę? Tak mogło być, bo pewnie nie czytałeś jeszcze podręcznika dobrych manier z 1595, przygotowanego przez francuskich jezuitów, który stał się ulubionym wyznacznikiem właściwego zachowania dla młodego Georga Washingtona.
Przyszły prezydent USA, dostał go w wieku 12 lat, i w ramach ćwiczenia pisania przepisał je sobie do notesu i nauczył się ich rzetelnie. One nie tylko pomogły mu nabyć ogłady przy stole, w ubiorze i rozmowie, ale też pomogły rozwinąć uważność na innych i wyczucie w kontaktach z ludźmi. Które były tak potrzebne, żeby zostać pierwszym prezydentem nowego kraju.
Niektóre z nich wydają się być już nieaktualne, mam jednak nadzieje, że wiele z nich będzie dla Ciebie drogowskazem jak mieć lepsze relacje z innymi.
Dobre standardy nigdy się nie zmieniają 🙂
110 zasad grzeczności i przyzwoitego zachowania w towarzystwie i rozmowie:
- Każda czynność wykonywana w towarzystwie powinna być wykonywana z szacunkiem dla tych
którzy są obecni. - Będąc w towarzystwie, nie kładź swoich rąk na jakiejkolwiek części ciała, która nie jest zwyczajowo odkrywana.
- Nie pokazuj niczego swojemu przyjacielowi, co mogłoby go przestraszyć.
- W obecności innych nie śpiewaj do siebie z hałasem, ani nie stukaj palcami ani nogą.
- Jeśli masz kaszel, kichasz, wzdychasz lub ziewasz, nie rób tego głośno, ale prywatnie; nie mów
kiedy ziewasz, ale użyj chusteczki lub zakryj ręką twarz i odwróć się na bok. - Nie śpi, gdy inni mówią, nie siedź, gdy inni stoją, nie mów, kiedy powinieneś milczeć i nie idź kiedy inni stają.
- Nie nakładaj ubrania w obecności innych, ani nie wyjdź na wpół ubrany.
- Podczas zabawy jest dobrą manierą, aby zrobić miejsce dla tych którzy ostatni przyszli i nie mówić głośniej niż zwykłe.
- Nie pluj do ognia, ani nie zniżaj się do niego, ani nie wkładaj rąk do płomieni, aby ich ogrzać, ani nie stawiaj stóp na ogniu, zwłaszcza jeśli na ogniu szykowana jest właśnie jedzenie.
- Kiedy usiądziesz, trzymaj nogi mocno i pewnie, bez wkładania jedną na drugą ani krzyżowania.
- Nie przesuwaj się na widok innych, ani nie obgryzaj paznokci.
- Nie potrząsaj głową, nogami lub stopą, nie kręć oczami, nie podnoś jednej brwi wyżej, nie wykręcaj ust, i nie pluj nie nikogo jak się do niego zbliżasz kiedy do niego mówisz.
- Nie zabijaj żadnych szkodników, pcheł, kleszczy itp. na oczach innych, jeśli zobaczysz jakieś brudy
lub ciemną kropkę umieścić stopę zręcznie na niej, a jeśli będzie na ubraniu towarzysza, strzep ją prywatnie, a jeśli to będzie na twoim ubraniu podziękuj jeśli ktoś ci to strzepie. - Nie odwracaj się od innych szczególnie, gdy mówisz, nie biegaj wokół stołu lub biurka, na którym ktoś czyta czy pisze, nie pochylają się nad nim.
- Dbaj o paznokcie, żeby były czyste i krótkie, a także miej czyste ręce i zęby bez okazywania przesadnej troski o nie.
- Nie wybrzuszaj policzków, nie kręć językiem, nie pocieraj rąk ani brody, nie wydumaj ust ani nie gryź ich, nie trzymaj ust zbyt otwartych ani zbyt zaciśniętych.
- Nie bądź komplemenciarzem, ani nie zadawaj się z tymi, którzy nie lubią się krytykowani.
- Nie czytaj listów, książek ani dokumentów w towarzystwie, ale gdy jest to konieczne przeproś i zrób to na osobności: nie zbliżaj się do książek ani pism innych tak aby je przeczytać, chyba, że będziesz o to poproszony, nie wydawaj swoich opinii jeśli nie będziesz proszony, i nie stój w pobliżu, gdy inny pisze list.
- Niech twoje oblicze będzie przyjemne, ale w ważnych sprawach niech będzie poważne.
- Gesty ciała powinny być dostosowane do sytuacji, w której się znajdujesz.
- Nie odrzucaj nikogo z powodu słabości natury, ani nie zabawiaj ich umysłów tymi tematami.
- Nie okazuj radości z powodu nieszczęścia innego, chociaż był twoim wrogiem.
- Kiedy widzisz przestępstwo karane, możesz być zadowolony wewnętrznie; ale zawsze okaż litość wobec cierpiącego sprawcy.
- Nie śmiej się zbyt głośno ani zbytnio w żadnej publicznej sytuacji.
- Należy unikać zbędnych komplementów i wszelkiego ostentacji w ceremoniałach, ale jeśli trzeba, nie można ich zaniedbywać.
- Zdejmując kapelusz w obecności osób znaczących, jak szlachcic, sędzia, kościelni itd., ukłoń się zgodnie ze zwyczajem. Wśród równych sobie nie oczekuj, że zawsze oni rozpoczną ukłon, ale sam najpierw zacznij od siebie, ale zdejmowanie kapelusza, kiedy nie ma potrzeby jest przesadne, i wystarczy słowne pozdrowienie w najbardziej powszechny sposób.
- Złą manierą jest wkładać kapelusz w przesadny sposób; należy wkładać go bez zbytniego pośpiechu, należy również przestrzegać miejsca i siadać zgodnie z ceremoniałem.
- Jeśli ktoś podchodzi do Ciebie, żeby z tobą porozmawiać, gdy siedzisz, wstań, nawet gdyby był twoim podwładnym, a kiedy prezentujesz miejsca, niech każdy siada według swojego stopnia.
- Kiedy spotkasz się z kimś kto jest ważniejszy od Ciebie, przystań i przepuść go, szczególnie jeśli spotkacie się w drzwiach.
- Jeśli z kimś idziesz, najlepsze miejsce w większości krajów jest po prawej stronie; dlatego idź po jego lewej stronie, szczególnie jeśli chcesz go uhonorować.
- Jeśli ktoś znacznie przewyższa inne osoby, czy to w wieku, majątku, czy zasługach i chciałby zaproponować miejsce gorszemu w swoim domu lub gdziekolwiek, nie powinno się go przyjąć.
- Do tego, który jest tobie równym, lub nieznacznie gorszym, udostępnisz najlepsze miejsce w swoim domu, i on powinien najpierw je odrzucić, ale za drugą namową przyjąć, choć nie bez uznania własnej niegodności.
- Ci, którzy są zasłużeni lub na stanowisku, zawsze we wszystkich sprawach mają pierwszeństwo, ale podczas gdy są młodzi powinni szanować tych, którzy są im równi w pochodzeniu lub innych wartościach, chociaż nie mają żadnych zasług.
- Dobrą manierą jest wybierać tych, do których mówimy szczególnie jeśli są powyżej nas, w kręgach do których nie mamy dostępu.
- Załatwiaj sprawy z ludźmi biznesu szybko i wyczerpująco.
- Rzemieślnicy i osoby z niskim pochodzeniem nie powinni używać wielu ceremoniałów wobec panów, ani innych z wyższym stopniem, ale okazywać szacunek, a ci z wysokich stopni powinien traktować osoby z niższych stanów z uprzejmością i życzliwością, bez arogancji.
- W rozmowie z ludźmi o wysokich wartościach nie opieraj się ani nie patrz im prosto w twarz, ani też zbliżaj się zbyt blisko, ale i nie daleko od nich.
- Podczas wizyty u chorego nie udawaj lekarza, jeśli nie znasz się na tym.
- Pisząc lub mówiąc, daj każdej osobie jego należny tytuł zgodnie z jego stopniem i zwyczajem miejsca.
- Nie próbuj sprzeciwiać się przełożonym, ale zawsze przestawiaj swoje zdanie innym ze skromnością.
- Zobowiąż się, aby nie uczyć równych sobie o jego pracy; to trąca arogancją.
- Niech twoje zachowanie odpowiada godności miejsca i z kim rozmawiasz, bo jest absurdem, aby postępować tak samo z klaunem i księciem.
- Nie wyrażaj radości wobec chorego ani cierpiącego, bo ten entuzjazm pogłębi jego nędzę.
- Kiedy człowiek robi wszystko co może, chociaż to się nie powiedzie, nie obwiniaj go za to co zrobił.
- Mając doradzić lub upomnieć kogokolwiek, rozważ, czy powinieneś to zrobić publicznie czy na osobności; od razu lub w jakimś innym czasie, i w jakich warunkach masz to robić nie okazując zdenerwowania ze spokojem i łagodnością.
- Przyjmuj wszystkie upomnienia z wdzięcznością w jakiejkolwiek godzinie lub miejscu, ale potem jeśli nie jesteś winny, to wybierz czas i miejsce i daj mu znać o swoim zdaniu.
- Nie żartuj w żadnej ważnej sprawie, nie pal żartów, które są ostre, a jeśli sam powiesz coś śmiesznego i przyjemnego powstrzymaj się od śmiechu z siebie.
- Jeśli potępiasz kogoś bądź sam bez winny; przykład jest więcej warty.
- Nie używaj języka zarzutów wobec nikogo; nie przeklinaj, ani nie znieważaj.
- Nie wierz od razu w informacje lekceważące kogokolwiek.
- Nie nosić ubrań brudnych, pogniecionych lub zakurzonych, ale uważaj, by były czyste, i uważaj, żeby się nie zabrudzić.
- W swojej odzieży bądź skromny i staraj się dopasować do pogody, a nie sil się na zdobywanie podziwu ubraniem, utrzymuj swoje ubranie zgodnie z modą, zgodnie z miejsce i czasem.
- Nie biegaj po ulicy, ale i nie idź zbyt wolno, ani z otwartymi ustami, potrząsając ramionami, nie kop ziemi, nie idź na palcach, ani nie tańcz idąc.
- Nie udawaj pawia, patrząc gdziekolwiek wokół ciebie, aby sprawdzić, czy jesteś dobrze odbierany, czy buty dobrze leżą, czy skarpetki są nie miejscy, czy ubranie w porządku.
- Nie jedz na ulicy, ani w domu, poza sezonem.
- Obracaj się wśród ludzi o dobrej reputacji, jeśli zależy ci na twojej reputacji. Bo jest lepiej być samemu niż w złym towarzystwie.
- Idąc po budynku z osobą, która jest bardziej znacząca od ciebie, bądź pierwszy by podać mu prawą rękę i nie zatrzymuj się dopóki on się nie zatrzyma, i nie obracaj się zanim on się nie obróci, a jeśli się obracasz niech twoja twarz jest skierowana do niego; jeśli jest osobą o wyższych wartościach, idź nie równo z nim, ale minimalnie z tyłu, ale tak, żeby mu się swobodnie z Tobą rozmawiało.
- Niech wasza rozmowa będzie bez złości lub zazdrości, bo jest znakiem łagodniej i chwalebnej natury: w jakichkolwiek emocjach niech umysł panuje nad tobą.
- Nigdy nie wypowiadaj niczego niezgodnego z prawem, ani nie postępuj nie zgodnie z zasadami moralnymi wobec swoich przełożonych.
- Nie bądź natarczywy w zachęcaniu przyjaciół do odkrycia tajemnicy.
- Nie zadawaj trudnych pytań i nie omawiaj tematów z ignorantami ani nie dyskutuj o rzeczach trudnych do uwierzenia, nie dyskutuj ze zdaniem ważniejszych od siebie.
- Nie mów o nędznych rzeczach w czasie wesela lub przy stole; nie mów o melancholijnych rzeczach takich jak śmierć i rany, a jeśli inni o tym mówią, zmień temat. A o swoich marzeniach mów tylko najbliższym przyjaciołom.
- Człowiek nie powinien czerpać swojej wartości ze swoich osiągnięć, lub rzadkiego talentu dowcipu; jeszcze mniej ze swojego bogactwa lub rodziny.
- Nie mów żartów, z których nikt się nie śmieje, ani takich bez okazji, nie śmiej się cudzego nieszczęścia.
- Nie mów szkodzących słów, ani żartów, ani żartów nikczemnych na nikogo nawet jeśli dają ku temu okazję.
- Nie bądź do przodu, ale przyjazny i uprzejmy; pierwszy by pozdrawiać i odpowiadać; nie bądź zmęczony, kiedy nadszedł czas na rozmowę.
- Nie odcinaj się ani od innych, ani nie nadużywaj dowodzenia.
- Nie chodź tam, gdzie nie wiesz, czy będziesz mile widziany, czy nie.
Nie udzielaj porady, jeśli ktoś nie prosi, a kiedy to robisz, mów krótko. - Jeśli dwie osoby się spierają, nie stawaj po żadnej stronie. I nie upieraj się przy swoim zdaniu, w rzeczach nieważnych bądź po stronie większości.
- Nie wypominaj niedoskonałości innym bo to należy do rodziców i przełożonych.
- Nie wpatruj się na znamiona i plamy innych, i nie pytaj skąd się wzięły. Jeśli możesz porozmawiać na osobności z twoim przyjacielem wtedy mu powiedz.
- Nie mów w nieznanym języku w towarzystwie, ale w swoim własnym języku i tak jak przystoi, bez wulgaryzmów, delikatne sprawy traktuj poważnie.
- Pomyśl, zanim mówisz, wypowiadaj słowa poprawnie bez pośpiechu, ale porządnie i wyraźnie.
- Kiedy inni mówią bądź uważny i nie przerywaj, nie popędzaj, nie wtrącaj się, ani nie odpowiadaj zanim zakończy wypowiedź.
- W trakcie rozmowy nie popędzaj, ale możesz zachęcać do kontynuowania; jeśli osoba wartościowa przyłącza się do rozmowy warto powtórzyć o czym jest rozmowa.
- Gdy mówisz nie wskazuj palcami na nikogo, ani nie podchodź zbyt blisko do tego do kogo mówisz, ani jego twarzy.
- Rozmawiaj z ludźmi biznesu w odpowiedni czasie i nie szepcz w towarzystwie innych.
- Nie rób porównań; i jeśli ktoś w towarzystwie będzie pochwalony za jakąś cnotę odwagi, nie chwal innego za to samo.
- Nie spiesz się z podawanie wiadomości, o których nie wiesz czy są prawdą. Mówiąc o rzeczach o których wiesz, nie wspominaj autora. Bądź dyskretny.
- Nie bądź nudny w rozmowie ani czytaniu, chyba że towarzystwu to się podoba.
- Nie bądź ciekawy sprawy innych, ani nie szukaj tych co mówią o tym na osobności.
prywatnie. - Nie podejmuj tego, czego nie możesz wykonać, ale uważaj, aby dotrzymać obietnicy.
- Kiedy przekazujesz informację rób to bez emocji i dyskretnie, jakkolwiek niemiła byłaby osoba do której mówisz.
- Gdy przełożeni mówią, nie chrząkaj, nie mówi i się nie śmiej.
- W towarzystwie tych z wyższych klas nie mów dopóki nie będziesz zapytany, a zapytany wyprostuj się, zdejmij kapelusz i odpowiedz w kilku słowach.
- W sporach nie bądź tak chętny do przekonywania ani nie zgadzaj się z opinią innych i poddaj się osądowi większości, szczególnie jeśli oni są tymi, którzy mają to rozstrzygnąć.
- Niech twoja mowa będzie poważna i na temat, nie sprzeciwiaj się we wszystkim co inni mówią.
- Nie bądź nudny, nie rób częstych dygresji, i nie powtarzaj tego samego.
- Nie mówi nic złego o nieobecnych, bo to jest niesprawiedliwe.
- Gdy siedzisz przy jedzeniu, nie drap się, nie pluj, nie kaszl, nie wycieraj nosa, chyba, że to konieczne.
- Nie rób show z tego co ci smakuje, nie jedź łapczywie, krój chleb nożem, nie opieraj się na stole, i nie doszukuj się niedociągnięć w jedzeniu.
- Nie używaj soli ani nie tnij chleba tłustym nożem.
- Zabawiaj innych przy stole i podawaj im jedzenie, nie pomagaj gościom niepożądanym przez gospodarza.
- Jeśli maczasz chleb w sosie, nie maczaj więcej niż tyle ile możesz od razu włożyć do buzi i nie dmuchaj z rosół przy stole, tylko poczekaj aż ostygnie.
- Nie wkładaj jedzenie do buzi nożem, ani nie wypluwaj pestek owoców, ani nie wrzucaj nic pod stół.
- Staraj się utrzymywać ręce w czystości gdy dotykasz jedzenia i jeśli trzeba wycieraj je w serwetkę.
- Nie wkładaj kolejnego kęsa do buzi, jeśli nie połknąłeś poprzedniego, ani nie bierz zbyt dużych kęsów do buzi.
- Nie pij, ani nie rozmawiaj z pełnymi ustami, ani nie patrz wokoło siebie gdy pijesz.
- Nie pij zbyt powolnie ani pośpiesznie; przed i po wypiciu złap oddech w usta, ale bez hałasu.
- Nie czyść zębów serwetką, widelcem ani nożem, ale jeśli inni pozwolą wykałaczką.
- Nie płucz ust w obecności innych.
- nie jest pożyteczne umawiać się często na wspólne jedzenie, ani picie za każdym razem gdy inni piją.
- W towarzystwie wyższych rangą od ciebie nie jedz dłużej niż oni ani nie opieraj się na stole, tylko swoje dłonie możesz oprzeć na stole.
- To należy do honorów gospodarza, żeby pierwszym zdjąć serwetkę ze stołu i zacząć jeść, ale on powinien rozpocząć na czas i zakończyć zgodnie z najwolniejszym, żeby dać mu czas.
- Nie bądź zły przy stole, cokolwiek się dzieje i nawet jeśli masz powód, nie okazuj tego, ale bądź sympatyczny szczególnie jeśli są nieznajomi, bo jedno danie w dobrym humorze czyni święto.
- Nie siadaj na najlepszym miejscu, ale tam gdzie gospodarz ci wskaże, nie narzekaj, nie rób kłopotu.
- Jeśli inni rozmawiają przy stole, słuchaj uważnie, ale nie mów z mięsem w ustach.
- Kiedy mówisz o Bogu lub jego atrybutach, niech to będzie poważnie i z szacunkiem.
Honoruj i bądź posłuszny twoim rodzicom, nawet jeśli są biedni. - Niech twoje odpoczynek będzie godny a nie grzeszny.
- Pracuj, aby utrzymać w piersi, tę małą iskierkę niebiańskiego ognia nazywaną sumieniem.
Mam nadzieję, że tak jak mi lektura ich wzbudziła w Tobie uśmiech i zadumanie, do tego, że pewne rzeczy się nie zmieniły od blisko 500 lat.
Bo grzeczność i przyzwoite zachowania zawsze są w cenie.
Szczególnie jeśli chcesz mieć szczęśliwe życie 🙂
szczęścia na co dzień 🙂
Małgosia Zalewska
2