PIĘKNYCH RELACJI NIE TYLKO NA ŚWIĘTA :-)

Święta Bożego Narodzenia to czas z najbliższymi. I czas refleksji nad naszymi relacjami.

Jeśli coś w nich nie jest jeszcze tak jak byśmy chcieli to warto zainspirować się Credo Relacji prezesa Gordon Training International, w którym można znaleźć kilka wskazówek jak budować dobre relacje 🙂

Credo moich relacji z innymi:

Ty i ja jesteśmy w relacji, którą cenię i którą chcę utrzymać. Jesteśmy również dwiema odrębnymi osobami z własnymi, indywidualnymi wartościami i potrzebami. Abyśmy mogli lepiej się poznać i zrozumieć, co każde z nas ceni i czego potrzebuje, bądźmy zawsze otwarci i szczerzy w kontaktach ze sobą.

Kiedy będziesz miał jakiś problem w życiu, postaram się wysłuchać Ciebie z autentyczną akceptacją i zrozumieniem, aby pomóc Ci znaleźć własne rozwiązanie tego problemu, zamiast narzucać swoje. Chcę też, abyś i Ty wysłuchał mnie, kiedy będę szukał rozwiązań swoich problemów.

Gdy Twoje zachowanie będzie stało na przeszkodzie realizacji moich potrzeb, powiem Ci otwarcie i szczerze, jak ono oddziałuje na mnie, mając nadzieję, że uszanujesz moje potrzeby i uczucia na tyle, aby spróbować zmienić zachowanie, które jest dla mnie nie do przyjęcia. I na odwrót – ilekroć jakieś moje zachowanie będzie dla Ciebie nie do przyjęcia, mam nadzieję, że powiesz mi o tym otwarcie i szczere, abym miał szansę je zmienić.

A kiedy będziemy doświadczać nieporozumień w naszej relacji, zgódźmy się radzić sobie z nimi bez uciekania się do rozwiązań siłowych, gdy wygrywa się kosztem drugiej osoby. Szanuję Twoje potrzeby, lecz chcę też szanować swoje, więc starajmy się zawsze poszukać takiego rozwiązania, które będzie do przyjęcia dla nas obojga. Twoje potrzeby będą zaspokojone i moje również – żadne z nas nie przegra, oboje wygramy.

W ten sposób każde z nas będzie mogło dalej się rozwijać jako osoba, ponieważ i Ty, i ja będziemy zaspokajać swoje potrzeby. Dzięki temu zachowamy zdrową relację, w której oboje będziemy mieli możliwość dążenia do tego, by stać się takimi, jakimi jesteśmy w stanie się stać.

I będziemy mogli w dalszym ciągu odnosić się do sobie wzajemnie z szacunkiem, miłością i pokojem 😊

Dr Thomas Gordon

 

Pięknych relacji i pięknego Okresu Świąt Bożego Narodzenia!

Powodzenia 🙂
Małgosia

 

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *