JEST CEL – JEST MOTYWACJA!, CZYLI JAK CHODZIĆ W PODSKOKACH DO PRACY

Jedna z książek, w której opisane są różne przemyślenia Warrena Buffetta ma taki właśnie tytuł ”Stepując do pracy” (to jest moje tłumaczenie, tytuł angielski książki ”Tap dancing to work”, chociaż może lepiej brzmiałoby „ W podskokach do pracy”?). Jak to możliwe, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie chętnie nadal chodzi do pracy? I nawet w wieku 80+ nadal pracuje?

To wszystko było przedmiotem mojego ostatniego wykładu „Wizja, plany, cele”. Przyglądając się ludziom sukcesu bardzo wyraźnie widać, że oni po prostu mają cele. Ten cel może być fotel prezesa, albo konstrukcja rakiety na Marsa, albo kariera aktorska. Cokolwiek. Aby była motywacja potrzebny jest cel.

A tymczasem zwykle słyszy się, że nie chce się nam chodzić do pracy. To bardzo smutne, szczególnie, że spędzamy w pracy większą część swojego życia. Dla większości z nas głównym powodem chodzenia do pracy są pieniądze. Ale to za mało, żebyśmy chodzili do pracy w podskokach. Zapominamy, że mamy szczęście, że mamy pracę. Że możemy sobie wybrać pracę, że możemy się w niej rozwijać. To trochę tak jak ze zdrowiem, jak jest to się o tym nie mówi i nie docenia.

Tymczasem w pracy możemy mieć różne cele. Może być nim awans. Ale nie tylko. Może być zwyczajnie bycie jeszcze lepszym w tym co się robi. Takie dążenie do bycia lepszy, lepszym w obsłudze klienta, lepszym w programowaniu, lepszym w przygotowywaniu raportów, lepszym w konstrukcji, produkcji itp. Ciągłe być lepszym w tym co się robi. Tak jak Jiro Ono, najlepszy na świecie mistrz Sushi (http://bit.ly/1lWZ63o), który w wieku 91 lat nadal dąży do doskonałości mimo otrzymania 3 gwiazdek Przewodnika Michelin, dla swojej restauracji na tylko 10 miejsc. Czy tak jak pracownicy Flexa w Tczewie, którzy co tydzień zgłaszają nowe pomysły usprawniające działanie fabryki, tak że inne fabryki na świecie wzorują się na naszych lokalnych rozwiązaniach.

Kiedy ostatnio miałeś poczucie, że nauczyłeś się czegoś nowego w swojej pracy?

Jeśli nie to otwórz oczy, jest mnóstwo możliwości.

Bo prawda jest taka, że jak już będziesz na swoim stanowisku bardzo bardzo dobry, to najprawdopodobniej szybko będziesz miał okazje, żeby być na innym, wyższym, ciekawszym.

I wtedy będziesz mógł sam decydować czy chcesz nadal doskonalić się w tym co robisz, czy zacząć robić coś innego 🙂

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *