JAK TWORZĄ SIĘ NASZE EMOCJE I JAK MOŻEMY JE ZMIENIAĆ

Emocje są jednym z najważniejszy elementów naszego życia. Emocje towarzyszą nam w najważniejszym momentach naszego życia. Wpływają na nasze najważniejsze życiowe decyzje. Wreszcie w zależności jakie emocje przeważają, czy pozytywne czy negatywne, tak odbieramy nasze życie. I taką mamy chęć do życia 🙂

Jak się tworzą emocje?

W czterech krokach. Chociaż zwykle uświadamiamy sobie tylko dwa ostatnie.

 

  1. Najpierw pojawia się jakaś sytuacja. Np. kolega nie przekazał Ci informacji o spotkaniu.
  2. Następnie tą sytuację interpretujemy. Np. on się ze mną nie liczy.
  3. Wówczas pojawiają się w nas emocje. Np. czujesz złość.
  4. I zaczynamy działać. Np. wyzywasz go w myślach, albo na głos.

 

Dwa pierwsze etapy mogą odbyć się w naszej głowie w oka mgnieniu. Często może być nawet trudno dociec, dlaczego źle się czujemy, albo dlaczego akurat czujemy radość. Dopiero wnikliwa analiza może pomóc, ale i tak nie zawsze. Czasem potrzeba dużo czasu, żeby nasze schematy myślowe wypłynęły na powierzchnię naszej świadomości. Bo ta interpretacja zdarzeń zwykle dzieje się w naszej podświadomości.

Natomiast już sama wiedza, że zawsze jakieś zdarzenie i nasza jego interpretacja wywołuje emocje, wystarczy do tego, żeby jeśli nasze emocje nam się nie podobają, nie służą nam, nasza interpretacja ogranicza nas, zmusić się do szukania innej interpretacji zdarzeń.  Ponieważ na to jakie sytuacja nam się przydarzają nie zawsze mamy wpływ. Ale na ich interpretację już tak. Bo powodem tego, że np. kolega nie przekazał nam informacji o spotkaniu może być, to że zwyczajnie zapomniał, i nie miał żadnej złej intencji, i nie potrzebnie ta sytuacja wywołała w nas złość. Gdybyśmy tak zinterpretowali tę sytuację, to nie poczulibyśmy w ogóle gniewu.

Pamiętaj, że tylko Ty czujesz swoje emocje. Tylko Ty sam je sobie produkujesz. Jeśli Ci się nie podobają te emocje, które czujesz, możesz sam zmienić swoje interpretacje i zacząć czuć bardziej pozytywne, a przynajmniej spokojniejsze emocje, w niemal każdej sytuacji.

Pamiętaj, za każdą emocją stoi jakaś interpretacja.

Powodzenia 😊

Małgosia

 

 

2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *