SZEŚĆ POTRZEB KAŻDEGO Z NAS

 

Tony Robbins, jeden z najbardziej znanych amerykańskich coachów wyróżnia sześć najważniejszych potrzeb każdego człowieka. To od tego, która z nich jest dla nas najważniejsza zależy jakie decyzje podejmujemy w życiu.

 

Pierwsza potrzeba to : PEWNOŚĆ – KOMFORT

To jest najbardziej podstawowa potrzeba. To potrzeba, żeby wiedzieć gdzie dzisiaj będę spać i czy będę mieć co zjeść. Czy ludzie, z którymi jestem w relacji dalej będą chcieli je kontynuować. To też potrzeba pewność czy moje inwestycje przyniosą założony przeze mnie zysk. Im silniejsza ta potrzeba w nas tym mniejsza nasza skłonność do podejmowania ryzyka, do zmiany. A przecież gdybyśmy zawsze mieli pewność jak wszystko się ułoży to życie byłoby raczej nudne. Dlatego potrzebujemy czegoś jeszcze.

 

Druga potrzeba to: BRAK PEWNOŚCI – UROZMAICENIE

Dlaczego potrzebujemy mieć też brak pewności? Bo to mobilizuje nas do działania. Urozmaicenie to też bycie otwartym na nowości, na nowe doświadczenia, na nowe miejsca. Na bycie zaskoczonym. To też możliwość poznania siebie w różnych sytuacjach. Wyrobienia w sobie hartu ducha, gdy są one trudne. I spontaniczności, gdy są przyjemne.

 

Trzecia potrzeba to: ZNACZENIE – POCZUCIE, ŻE JEST SIĘ WAŻNYM

Każdy z nas chce być kimś i chce być kimś dla kogoś. Dlatego zdobywamy różne tytuły naukowe czy zawodowe. Zbieramy lajki pod zdjęciami. Wypowiadamy się na tematy, których możemy nie znać, bo przecież chcemy zaistnieć. Też mieć swoje zdanie. Chcemy czuć, że jesteśmy ważni dla bliskich nas osób. Nawet nasze problemy i trudności mogą dawać nam poczucie wyjątkowości i zapewniać nam uwagę innych osób.

 

Czwarta potrzeba to: MIŁOŚĆ I PRZYWIĄZANIE

Każdy z nas ma sobie potrzebę bycia kochanym i kochania. Dlatego wchodzimy w bliskie relacje i zakładamy rodziny. Miłość to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb. To może być miłość do drugiego człowieka, do Boga, do swojej pracy czy psa i kota. Czasem, gdy nie ma miłość wystarczy nam przywiązanie.

 

Te cztery potrzeby są najbardziej podstawowe. W takim czy innym stopniu każdy z nas w pierwszej kolejności dąży do ich zaspokojenia. Dwie pozostałe potrzeby wymagają już większej świadomości. Nie są konieczne do życia, ale też ich zaspokajanie powoduje, że czujemy się prawdziwie spełnieni. To potrzeby ducha.

 

Piąta potrzeba to: ROZWÓJ

Uczenie się, przechodzenie na kolejne etapy w relacji, rozwijanie swojego biznesu. Każdy z nas ma wewnętrzną potrzebę czegoś więcej. To więcej to właśnie motywacja do rozwoju. Do uczenia się nowych umiejętności, do przeżywania nowych doświadczeń, do tworzenia nowych dzieł. To wszystko może się zadziać, jak my sami się rozwijamy. Jeśli się nie rozwijamy to rzeczy i sprawy stoją w miejscu i mogą się też rozsypać.

 

Szósta potrzeba to: DAWANIE

To najwyższa nasza potrzeba. Potrzeba dzielenia się. Dawania. To też to co może nam sprawić największą przyjemność. To dawanie swojego czasu, swojej wiedzy, swojego zaangażowania, swojej kreatywności. Potrzeba się dzielenia się swoim życiem. Dzielenie potęguje każde przeżycie. Jak mamy jakieś sukcesy to świętujemy, dzielimy się nimi z innymi. Jak mamy problemy to również, wykonujemy telefon do przyjaciela.

 

Gdybyś miał teraz uporządkować te potrzeby od najważniejszej dla Ciebie, to która byłaby na pierwszym miejscu? A która na ostatnim?

Według takiej hierarchii podejmujesz decyzje w swoim życiu. Co to mówi o Tobie?

Czy wszystkie potrzeby masz zaspokojone w swoim życiu? Może nad realizacją któreś warto teraz popracować, żeby być bardziej szczęśliwym?

To Twoje życie. I możesz mieć w życiu wszystko co chcesz. Spełnić wszystkie swoje potrzeby.

Od czego zaczniesz?

 

Powodzenia i …

szczęścia na co dzień ?

Małgosia

 

 

p.s. zdjęcie dzieki Freepik: http://bit.ly/2ulSOVF

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *