SZCZĘŚLIWE ŻYCIE OPIERA SIĘ NA DOBRYM SYSTEMIE WARTOŚCI

Popularne wartości to zdrowie, przyjemność, rodzina, miłość, wolność, Bóg, rozwój, bezpieczeństwo, spokój, partnerstwo, praca, uczciwość, lojalność, uznanie, wygląd i tak dalej. Czy masz tego świadomość czy nie wartości kierują naszym życiem. To one determinują jak spędzamy swój czas i jak podejmujemy decyzje. I zawsze czy o tym wiemy czy nie są one poukładane w kolejności.

Jak działają wartości?

Przypuśćmy, że ktoś chodzi na siłownię. Jedna osoba może tam chodzić, bo dla niej wartością, o której myśli jest wygląd, i na przykład zdrowie w dalszej kolejności. Bo taka osoba chce mieć przede wszystkim atrakcyjną figurę. Inna osoba, może chodzić na siłownie i spędzać w niej tyle samo czasu, ale dla niej wartością najważniejszą jest zdrowie, a przy okazji dobry wygląd.

Jak widzisz, robiąc tę samą czynności można się kierować różnymi wartościami i można jednocześnie łączyć kilka wartości na raz. Na przykład miły czas z bliskimi może nam zapewniać wartość w postaci przyjemności, i wartość w postaci dbania o życia rodzinne.

Warto wiedzieć jakie 3, 5, maksymalnie 8, wartości są dla Ciebie naprawdę ważne, albo wybrać sobie wartości, poukładać je w kolejności i według nich żyć. Bo to jakie masz wartości wpływa na Twoje codzienne życie, na Twoje wybory, na Twoje relacje, na efekty Twojej pracy i na Twoje samopoczucie.

Jeśli na przykład jesteś osobą wierzącą, to najważniejszą wartością powinien dla Ciebie być Bóg. A wtedy dekalog i przykazanie miłości podpowiada Ci jak żyć.

Jeśli chcesz mieć dobre życie rodzinne, to wartość życia rodzinnego powinna być jedną z głównych, a to znaczy, że zawsze znajdziesz czas na czas z rodziną. Że będziesz umiał rezygnować, jeśli będziesz miał mało wolnego czasu, z różnych innych możliwości spędzania czasu, jeśli będziesz czuł, że może to oznaczać, że zaniedbujesz rodzinę.

Czasem wybór i życie według jednej wartości nie oznacza dobrych efektów w innym obszarze. Można na przykład uważać za ważną wartość pracę, ale już nie myśleć o wartości jaką jest zabezpieczenie finansowe. Żyjąc tak, można dużo pracować i na bieżąco wydawać wszystkie zarobione pieniądze, a nawet więcej, i być na minusie i żyć w stresie z tego powodu.

Wybór wartości oznacza, że będziesz robić pewne rzeczy, które są zgodne z tą wartością, a nie będziesz robić rzeczy sprzecznych z tą wartością. Jeśli na przykład wartością dla Ciebie jest zdrowie, to będziesz dbał o dietę, regularne uprawianie sportu czy czas na powietrzu, a nie będziesz zajadał się junk foodem, i spędzał większość wolnego czasu przed tv czy komputerem. Jeśli wartością dla Ciebie jest rodzina, to będziesz spędzał z nią czas, i był uważny i aktywny, żeby był to czas przyjemny, i nie będziesz ciągle w pracy i wchodził w relacje, które mogą zagrozić trwałości Twojej rodziny.

Nasz organizm też może nam przypominać o wartości jaką jest zdrowie. Bo jeśli nie było ono ważną wartością przez dłuższy czas to możesz się nagle rozchorować, dostać zawału czy mieć inne dolegliwości i wtedy zdrowie zaczyna być ważniejszą wartością.

Dlatego warto sobie przemyśleć, jakie są moje najważniejsze wartości, i mieć swój własny system i sprawdzać, czy żyjąc zgodnie z tymi wartościami jestem szczęśliwy.

Bo jeśli nie, to można zmienić swoje wartości i wybrać takie, które dadzą zadowolenie w dłuższej perspektywie.

Powodzenia 😊

Małgosia Zalewska

 

 

4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *