SEKRET UDANEGO ŻYCIA

Wystarczy, żeby jedna jedyna rzecz się zmieniła i wszystko inne zacznie zmieniać się tak jak chcemy. Wystarczy tylko jedno postanowienie, które zmieni Twoje życie. Ten jeden sekret, który da trwałe wyniki, efekty jakich pragniesz.
Ten sekret to przejmowanie coraz większej odpowiedzialności nad każdym aspektem Twojego życia. Bo sekret udanego życia to całkowita osobista odpowiedzialność za wszystko co się w Twoim życiu dzieje.

„Człowiek, który uważa, że wszystko co ma go uczynić szczęśliwym jest zależne od niego, a nie od innych ludzi, przyjął najlepszy plan na szczęśliwe życie”
Platon
Jeśli tylko weźmiesz całkowitą odpowiedzialność za swoje życie to wszystko się zmieni. Staniesz się odpowiedzialny za wszystkie efekty w swoim życiu. Wtedy też przejmiesz kontrolę nad swoim życiem.

Tylko Ty.

Nie rząd, nie szef, nie mąż czy żona, nie rodzice, nie siostra czy brat, nie sąsiad, nie Twoje złe nawyki albo Twoja słaba wola.

Tylko Ty.

Tylko Ty odpowiedzialny za wszystkie swoje reakcje i wybory w Twoim życiu. Bo życie składa się z reakcji i z wyborów.
Całkowita odpowiedzialność to wzięcie odpowiedzialności za wszystkie swoje myśli, impulsy, uczucia, słowa i zachowania.
Odpowiedzialność to wybieranie takich myśli, uczuć, zachowań i takich słów, które dadzą takie rezultaty jakich pragniesz.

Odpowiedzialność to wybieranie konsekwencji jakich pragniesz. To wzięcie na siebie wszystkich konsekwencji wszystkiego co się w Twoim życiu dzieje.

O znaczeniu takiego myślenia dowiedziałam się kiedyś w rozmowie z moim znajomym, który osiągnął spektakularne sukcesy łącznie z tym, że firmę którą założył sprzedał do firmy z listy Fortune 500 czy ustanowił rekord świata w dziedzinie, którą lubi. Uważał on, że wszystko co się złego działo w jego firmie, to zawsze była jego wina. Jeśli pracownik źle wykonał zadanie to to była jego-szefa wina. To on źle poinstruował pracownika, źle przydzielił zasoby, źle wyznaczył zakres pracy, źle przeszkolił, źle zrekrutował, źle…. Mój znajomy wyliczał wszystkie możliwe powody dlaczego pracownik źle wykonał zadanie. Takie myślenie pomagało mu ciągle rozwijać siebie jako szefa, ciągle usprawniać procesy w firmie i rozwijać ją z sukcesem. On brał całkowitą odpowiedzialność za swoją pracę jako szef.

Odpowiedzialność to tak naprawdę wolność wyboru. Wolność wyboru rezultatów. Wolność wyboru tego co myślisz, co czujesz, co mówisz i co robisz. To wolność wyboru tego czego pragniesz, a nie wybieranie wymówek.

A jak wybierać dobrze? Jak rozpoznawać konsekwencje swoich wyborów?
Żeby dokonywać dobrych wyborów najlepiej zobaczyć, jakie będą mieć konsekwencje po kolei, od tych natychmiastowych po te późniejsze.

Przypuśćmy, że Twoim celem jest schudnąć. I jesteś właśnie na noworocznym spotkaniu, gdzie apetyczne zakąski, dania i ciasta kuszą smakiem i aromatem. I masz wybór – zjeść czy nie zjeść? Jeśli zdecydujesz się zjeść to możesz mieć takie konsekwencje:

Konsekwencja 1-stopnia: to przyjemność, rozkosz w ustach;
Konsekwencja 2-stopnia: to więcej kalorii do zgubienia;
Konsekwencja 3-stopnia: to rozczarowanie sobą, znowu Ci się nie udało.

A teraz przypuśćmy, że postanawiasz, że będziesz chodzić na siłownie i nadeszła to godzina, żeby wziąć torbę i pójść.

I masz wybór – iść czy nie iść? Jeśli zdecydujesz się pójść to będziesz mieć takie konsekwencje:

Konsekwencja 1-stopnia: to trud, trochę będziesz musiał się pomęczyć;
Konsekwencja 2-stopnia: to spalone kalorie;
Konsekwencja 3-stopnia: to sylwetka o jakiej marzysz.

Dobre wybory to takie, których konsekwencje 2 i 3 stopnia dają takie efekty jakich pragniesz.

Wzięcie odpowiedzialności za swoje wybory to sekret udanego roku…. I udanego życia.

I nie ważne ile masz lat, czy 20, 30 czy 50 jak zaczniesz zwiększać odpowiedzialność za swoje życie. Zawsze możesz zmienić swoje życie, zacznij od dziś. Przejmij odpowiedzialność.

Od Ciebie zależy będziesz ze swojego życia bardziej zadowolony. Czy weźmiesz za to odpowiedzialność?

Jeśli podejmiesz wyzwanie, jeśli przejmiesz odpowiedzialność nad całym swoim życiem to nagle okaże się, że będzie Ci łatwiej podejmować lepsze decyzje, być bardziej wytrwałym, bardziej skutecznym, bardziej proaktywnym, czy wreszcie być bardziej szczęśliwym.

Bo szczęście to wolność. Wolność wyboru. A do tego potrzebujesz odwagi.

Czy masz odwagę wziąć odpowiedzialność za całe swoje życie?

 

Powodzenia!

Małgorzata Zalewska

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *