NIE DA SIĘ ŻYĆ NA PRÓBĘ

Nasze życie jest tu i teraz. Dzisiaj tworzymy swoją przyszłość. I tak jak potrzeba czasu na nauczenie się nowych umiejętności, tak samo potrzeba czasu na poznanie drugiej osoby. Szczególnie jeśli rozważa się wspólne życie z tą osobą. Ale w żadnym przypadku, nie można myśleć, że przez jakiś czas można żyć na próbę. Bo chociaż może się okazać, że z tej relacji nic nie będzie to nikt nie zwróci nam czasu, jaki na tę relację przeznaczyliśmy. Tych tygodni i miesięcy, a może nawet lat przeżytych na próbę. A właśnie czas jest naszym najcenniejszym zasobem. To nieodnawialny element naszego życia i każdego dnia mamy go coraz mniej.

Nie można wrócić do żadnej przeszłej chwili jeszcze raz. Dlatego, żeby dobrze i świadomie i szczęśliwie żyć, potrzeba ciągle żyć w kontakcie ze sobą, z tym co jest dla nas ważne, i też w kontakcie z otaczającą nas rzeczywistością. I na bieżąco dokonywać wyborów. Uczyć się dokonywać wyborów świadomych, odważnych i pewnych. A łatwiej dobrych wyborów dokonywać, gdy ma się wizję tego co się chce w życiu zrobić i na jakich zasadach.

Tę świadomość tego, że nie można wrócić czasu, i że pewne szanse jakie się akurat w danym momencie pojawiają, i które mogą się już nie powtórzyć, bardzo dobrze widać w książce Innowatorzy (aut. Walter Isaacson). Jest to książka o tym jak powstał komputer i internet. Jak wiele osób rozwijało myśl i technologie potrzebne do stworzenia maszyny obliczeniowej (komputera) i sieci wymiany wiedzy (internetu). I jednym z wątków w tej książce jest to, jak Bill Gates został w odpowiednim dla nich momencie napomniany przez Paula Allena (swojego wspólnika) o tym, że akurat teraz (w tamtym czasie) dzieje się coś ważnego, i jeśli Bill Gates pozostanie na uczelni to technologiczna rewolucja może ich ominąć. To spowodowało, że Bill Gates zrezygnował ze studiów i wybrał rozwój firm. Na studia wrócił później.

Żeby się na ten krok zdecydować, potrzebna była odwaga i świadomość, że czasu nie da się cofnąć, ani że nie można odkładać na potem ważnych spraw i decyzji, bo okoliczności ciągle się zmieniają i mogą drugi raz nie być tak sprzyjające. Dlatego Bill Gates zdecydował się odejść z uczelni. Wiedział wtedy dokładnie dlaczego to robi i po co.

Im bardziej mamy świadomość, że każdy dzień jest ważny, że trzeba się uczyć jak szybko oceniać czy chcemy kontynuować to co robimy, co chcemy zmienić, co warto rozpocząć, a czego zaprzestać, tym szybciej w naszej codzienności pojawi się to czego chcemy tak tego jak chcemy.

Powodzenia 😊

Małgosia

2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *