CZY MASZ OTWARTY CZY ZAFIKSOWANY UMYSŁ?

Kto by nie chciał, żeby żyło mu się łatwiej, przyjemniej, i żeby odnosił sukcesy? Jeśli chcesz to super, potrzebujesz tylko upewnić się, że masz jedną rzecz na miejscu, odpowiednio nastawioną na sukces! Swój własny umysł. Carol Dweck, profesor psychologii z Uniwersytetu Stanford opisała po wielu latach badań i analiz prosty wniosek. Nasze umysły, a właściwie nasze nastawienie można podzielić na dwa typy. Umysł nastawiony na rozwój (growth mindset) i umysł zafiksowany (fixed mindset). Różnica łatwa do wyobrażenia a rezultaty kolosalne.

Osoby z nastawieniem zafiksowanym uważają, że ich inteligencja, talenty są ustalone i niezmienne. I żyją i działają potwierdzając ten poziom, zamiast się rozwijać, zamiast rozwijać swoją wiedzę, inteligencję i talenty. Uważają, że jeśli nie mają jakiegoś talenty, jakiś cechy, jakiejś umiejętności, to tak już musi być. I nie podejmują kroków, aby się ich nauczyć, rozwinąć, czy z czegoś się podciągnąć.

Natomiast osoby z umysłem otwartym, nastawione na rozwój uważają, że ich inteligencja i talenty, które mają w danej chwili są punktem wyjściowym do rozwijania kolejnych. To tworzy w nich przekonanie, że uczenie się i wytrwałość jest konieczna i potrzebna do sukcesu. I tak właśnie osiągają sukcesy.

Profesor Dweck stwierdziła, że każdy z nas ma w sobie trochę i jednego i drugiego podejścia. Trzeba się uczyć rozpoznawać swoje myśli i emocje i je oceniać czy nie tworzą w nas zafiksowania i sztywności w podejściu do różnych rzeczy. Na szczęście łatwo rozpoznać jedno i drugie podejście. Poniżej kilka przykładów.

 

Osoby z zafiksowanym nastawieniem chcą wyglądać na mądrych dlatego:

– unikają wyzwań, bo może się okazać, że nie dadzą sobie rady i wtedy inni to zobaczą;

– szybko się poddają, no bo przecież nie mają odpowiednich talentów i inteligencji, skoro sobie nie radzą;

– uważają wysiłek za bezsensowny;

– ignorują negatywne informacje na swój temat, nawet jeśli są zasadne i wartościowe;

– uważają sukces innych jako zagrożenie.

 

Osoby z nastawieniem na rozwój mają pragnienie uczenia się co prowadzi do:

– podejmowania wyzwań;

– wytrwałości w obliczu przeszkód;

– widzą wysiłek jako drogę do doskonałości;

– uczą się z krytyki, informacji zwrotnej;

– inspirują się historiami sukcesu innych ludzi.

 

Jakie ty masz nastawienie? Czy zdarza ci się czasem zauważać w sobie tę sztywność w myśleniu? Jeśli tak, to możesz pracować nad rozwijaniem nastawienia na rozwój, bo tylko takie nastawienie jest cechą ludzi sukcesu.

Powodzenia!

Małgorzata Zalewska

 

P.S. Rozwinięcie tego tematu można znaleźć w książce Carol Dweck pt. Nowa psychologia sukcesu.

 

 

 

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *