CAŁE CIAŁO POTRZEBNE DO SZCZĘŚCIA

W swojej fantastycznej książce Innovating out of crisis (Innowacje z kryzysu), w które Shigetaka Komori opisując jak przeprowadził FUJIFILM przez czasy, w której największy biznes firmy znikał w oczach (spadała sprzedaż rolek i papieru do wywoływania zdjęć), zdradza swoją koncepcję Total Business Person, w której wykorzystuje się całe swoje ciało, żeby osiągać sukces biznesowy. Ale przecież tak samo można wykorzystywać swoje całe ciało, żeby być szczęśliwym. Bo sukces biznesowy to tylko jeden z możliwych obszarów szczęśliwego życia.

I tak:

Oczy, uszy, nos, skóra i szósty zmysł są po to, żeby dobrze poznawać prawdę. Rozumieć sedno. By być szczęśliwym musimy dobrze rozumieć nasz świat. Realnie oceniać informacje i rozróżniać co jest najważniejsze. Żeby być szczęśliwym trzeba mieć kontakt ze sobą i swoją intuicją, która pomaga podejmować decyzje.

Głowa (umysł) są po to, żeby wykorzystywać każdą możliwość i formułować dobre taktyki i strategie. To Twoja umiejętność do analizowania informacji, widzenia problemów i szukania rozwiązań.

Twarz i postawa pomagają wzrastać nam jako ludziom. Rozwijają charakter. Na twarzach szczęśliwych ludzi widać spokój, radość, zachwycenie się światem. Ludzie szczęśliwi chodzą pewnie, zdecydowanie.

Usta są po to by mówić to co się chce powiedzieć. By się komunikować. Umiejętność wyrażania siebie i formułowania swoich myśli w sposób czytelny i zrozumiały jest niezbędna do szczęśliwego życia. Potrzebne są też umiejętności wywierania wpływu i przekonywania, umiejętności negocjacji.

Ramiona i ręce pomagają szlifować technikę i umiejętności. A gdy potrzeba przeć do przodu. Szczęście też wymaga wielu umiejętności, bycia coraz lepszym człowiekiem.

Serce jest od tego, by być naprawdę zainteresowanym innymi i umieć wyczuwać ich uczucia i nastroje. Jeśli chcesz tworzyć dobre relacje, to musisz być szczerze zainteresowany drugim człowiekiem. Potrzebujesz czuć i sympatię i empatię. Umieć akceptować innych. Umieć kochać. Mieć wizję dla swojego życia, swoich relacji.

Brzuch (wnętrze) by mieć odwagę do podejmowania decyzji i wdrażania ich. By działać mimo wszystkich przeciwności. Szczęście czasem wymaga siły i odwagi do podejmowania niepopularnych decyzji. Do trwania mimo pokus. Wymaga wytrwałości.

Nogi i biodra są od tego by działać, by dobierać tempo i działać szybko gdy trzeba. Do szczęścia potrzeba działania. Potrzeba elastyczności, potrzeba zdecydowanych reakcji.

Całe ciało mówi o Tobie czy jesteś szczęśliwy, a każda część jest potrzebna i ma swoją rolę. Jest to oczywiści pewna koncepcja symboliczna, ale jakże ciekawa ?

Co Twoje ciało mówi o Tobie?

Czy będziesz miał kiedyś zmarszczki od uśmiechu?

Szczęśliwego dnia ?

Małgosia

 

 

 

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *