5 SPOSOBÓW MYŚLENIA, KTÓRE POMOGĄ CI BYĆ BARDZIEJ SKUTECZNYM

 

Bycie skutecznym to osiąganie rezultatów, jakich pragniemy, czyli skutków naszych działań, naszej pracy. Bycie skutecznym to przede wszystkim ciągłe dokonywanie wyborów, bo rzeczy do zrobienia jest wiele, a mamy ograniczony czas i wiele spraw rozprasza naszą uwagę. Dlatego, żeby być skutecznym potrzebujemy rozwijać w sobie różne umiejętności i samodyscyplinę, ale przede wszystkim właściwe myślenie. Inaczej sami będziemy siebie sabotować.

 

  1. REALISTYCZNE PODEJŚCIE

Nikt nie jest doskonały i każdy ma prawo popełniać błędy. Dlatego Twoja prawa też może nie być super zrealizowana, szczególnie jest coś robić po raz pierwszy, albo dopiero się uczysz. Masz tylko określoną liczbę godzin do dyspozycji w ciągu dnia, dlatego przemyśl co jest naprawdę najważniejsze, żebyś to zrobił. Pomyśl też, o tym co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Z jakiego wyniku będziesz zadowolony? Zastanów się nad realnym czasem jaki potrzebujesz na zrealizowanie swojego zadania, pomysłu? Ustal ambitny ale realistyczny termin. Wiele spraw wymaga poświęceń i dużego zaparcia. Czy jesteś gotowy na to?

Żeby rozwijać w sobie takie podejście myśl: „Myślę realistycznie”

 

  1. OTWARTY UMYSŁ

Wszystko czego jeszcze nigdy nie rozbiłeś, jak dla Ciebie czymś nowym. I wszystko co już kiedyś robiłeś, można by zrobić trochę inaczej, trochę lepiej. Dlatego ważne jest, żebyś miał cały czas otwarty umysł. Otwarty na nowe możliwości, na nowe sposoby działania, na nowe informacje. Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon i obecnie najbogatszy człowiek na świecie stwierdził w jednym z wywiadów, że posiadanie otwartego umysłu jest najważniejszą cechą inteligencji. Osoby z otwartym umysłem często zmieniają zdania, jeśli pojawiają się u nich nowe informacje. Potrafią ciągle z innej perspektywy spojrzeć na problem, żeby znaleźć rozwiązanie. Osoby z otwartym umysłem nie są przywiązane do swojego sposobu myślenia i dlatego są bardzo innowacyjne i kreatywne. Dlatego szybciej znajdują rozwiązania, dlatego ciągle się uczą, bo są otwarte na nową wiedzę. Żeby być skutecznym potrzebujesz nieustannie elastycznie podchodzić do sytuacji i szukać rozwiązań kiedy pojawiają się przeszkody. Otwarty umysł pomaga też znajdować i szybko adoptować najłatwiejsze i najprostsze sposoby osiągania celu.

Żeby rozwijać w sobie takie podejście myśl: „Mam otwarty umysł

 

  1. ZORGANIZOWANIE

Bycie skutecznym to umiejętność działania w chaosie wielu spraw, przy ciągle zmieniających się priorytetach. Umiejętność organizowania sobie swojej pracy to np. łączenia podobnych zadań w bloki, to wykonywanie zadań trudnych rano, kiedy mamy najwięcej energii, to ustalanie listy zadań na każdy dzień, to przeznaczanie czasu na ważne relacji i relaks. Zorganizowanie to umiejętność określania kolejności zadań, ustalania priorytetów. To też umiejętność proszenia o pomoc, mówienia NIE mało ważnym sprawom, ani pilnym.

Żeby rozwijać w sobie takie podejście myśl: „Jestem zorganizowany”

 

  1. DOPROWADZANIE SPRAW DO KOŃCA

Pracując, możemy czuć, że dużo robimy, że ciągle jesteśmy zajęci i nie mamy na nic czasu. Ale nadal możemy nie widzieć efektów, jakie chcielibyśmy mieć. Dlatego pracując, trzeba cały czas myśleć o tym co chcemy osiągnąć. Po czym poznasz, że zrealizowałeś swoje zadanie? Że zrealizowałeś je dobrze? Czy masz określony termin, w którym chcesz wykonać to zadanie? Pamiętaj, że zawsze działa Prawo Parkinsona, które mówi o tym, że robisz wszystko tak długo, jak długo czasu na to masz. Jeśli nie przeznaczysz określonego czasu i nie ustalisz terminu wykonania, to będziesz robić bez końca i bardzo długo nie doprowadzisz spraw do finiszu. Pamiętaj, że w byciu skutecznym liczy się skutek, czyli rezultat Twojej pracy, Twojego działania.

Żeby rozwijać w sobie takie podejście myśl: „Realizuję  do końca, to czego się podjąłem”

 

  1. USTALANIE CELÓW

Bycie skutecznym, to osobiste doświadczenie sprawczości. To satysfakcja ze zrealizowanych zadań. I nie będziesz się czuł zadowolony ze skutków swojej pracy, jeśli nie będziesz się identyfikować ze swoimi zadaniami. Jeśli nie będziesz uważał tych zadań i spraw za swoje. W wirze spraw i zadań często jesteśmy proszeni o zrobienie czegoś dla innych osób, i to jest ok. Ważne jest też, żebyś jednocześnie realizował swoje własne cele i pragnienia, bo to będzie Ci dawać poczucie spełnienia i  poczucie sensu, w tym co robisz. Takie podejście będzie wymagać od Ciebie lepszych umiejętności negocjowania z innymi, ustalania własnych granic i priorytetów, systematycznego realizowania Twoich celów i marzeń.

Żeby rozwijać w sobie takie podejście myśl: „Moje potrzeby i moje cele też są ważne”

 

Świadomość tego, że mamy wpływ na swoje życie, na to co robimy, pozwala nam podjąć się realizacji tego co dla nas ważne. Dlatego ważne jest to, żeby doprowadzać te marzenia do skutku w świecie realnym, żeby robić to w systematyczny zorganizowany sposób, najprostszymi sposobami. Takiego myślenie można się nauczyć.

Powtarzaj sobie te zdania, aż staną się Twoimi wewnętrznymi myślami.

  1. Myślę realistycznie.
  2. Mam otwarty umysł.
  3. Jestem zorganizowany.
  4. Realizuję do końca, to czego się podjąłem.
  5. Moje potrzeby i moje cele też są ważne.

 

Powodzenia 😊

Małgosia

5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *