3 ELEMENTY PODEJMOWANIA DOBRYCH DECYZJI

 

Dobre rezultaty wynikają z dobrych decyzji. A dobre decyzje nie jest zawsze łatwo podejmować. Czasem nie mamy pełnej informacji, jest wiele zmiennych, które mają wpływ na decyzję i na rezultaty. A jednak co rusz różne mniejsze i większe decyzje trzeba podejmować. Większość z nich nie ma poważnych skutków, ale niektóre mogą zmienić całe nasze życie.

Dobre decyzje są podejmowane w oparciu o trzy elementy, które zwiększają szansę, że nasze decyzje będą miały dobre skutki i że będziemy z nich zadowoleni.

 

Pierwszym elementem jest to, żeby nasze decyzje były logiczne.

W zgodzie z naszym umysłem, podejmowane w oparciu o fakty, o rzetelnie pozyskane informacje. Niektóre decyzje wywołują silne emocje, i dlatego warto poczekać np. 3 dni, zanim podejmie się taką decyzję. Chodzi o to, żeby największe emocje opadły. Te emocje to może być entuzjazm, który czasem zaślepia, ale też strach, np. strach przed nieznanym, strach przez zmianą, przez który możemy siebie sabotować. Dlatego właśnie warto parę dni poczekać, przespać się z tematem, oderwać się od niego, żeby bardziej spokojnie i logiczne rozeznać co ta decyzja tak naprawdę znaczy, co się stanie jeśli jej nie podejmiemy i jakie mamy możliwości, jakie są ryzyka i jakie ta decyzja może mieć skutki.

 

Drugą ważną sprawą jest to, żeby nasze decyzje były w zgodzie z naszym sercem.

W tym wypadku z naszą intuicją. Wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia i cała nasza wiedza siedzą w naszej podświadomości i produkują nam myśli, które są dla nas przeczuciami, naszą intuicją. Czasem nie można uzasadnić swojego przeczucia, dlaczego do czegoś nas ciągnie, albo od czegoś nas odpycha, ale warto wsłuchiwać się w siebie i rozpoznawać co nami kieruje. I rozwijać w sobie coraz większe zaufanie do siebie. Wówczas uczymy się podejmować decyzje szybciej i podejmować lepsze decyzje w oparciu o większą perspektywę.

 

Trzecim elementem tego, żeby nasze decyzje dawały dobre skutki jest to, że jak już ją podejmiemy, należy robić wszystko, żeby ta decyzja okazała się dobrą decyzją.

Tak właśnie postępują ludzie sukcesu. Jak już podejmą decyzję to są w niej na 100% i robią wszystko, żeby się udało, żeby swoim działaniem, swoim mówieniem, swoim nastawieniem popierać swoje własne decyzje. To nie dzieje się samo, to jest też rozwinięta umiejętność wytrwania w swoich decyzjach, chyba że nowe okoliczności wskazują, że trzeba zmienić swoją decyzję.

 

Czy jesteś zadowolony ze swoich decyzji? Czy rozwijasz w sobie umiejętność podejmowania dobrych decyzji? Czy masz zaufanie do siebie i swojej intuicji? Czy podejmowanie decyzji jest dla Ciebie łatwe i czy lubisz podejmować decyzje?

 

Umiejętność podejmowania decyzji to umiejętność jak każda inna.

Możesz być w niej coraz lepszy 😊

Powodzenia!

5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *