Bycie szczęśliwym i skutecznym kojarzy się z pozytywnym nastawieniem, z byciem ugodowym, spokojnym i zawsze chętnym do współpracy. Krótko mówiąc z osobą, która zawsze jest na TAK. Tymczasem, żeby być szczęśliwym i skutecznym potrzebujesz być przygotowanym i umieć mówić NIE. I to wiele wiele razy.
Dlaczego to takie ważne?
Mówienie NIE znaczy, że:
- wiesz czego chcesz i nie będziesz robić tego co nie jest dla Ciebie ważne, istotne i nie ma znaczenia;
- nie wchodzisz w dziwne relacje i układy, które nie są zgodne z Twoim systemem wartości;
- podejmujesz decyzje w zgodzie z sobą, swoimi wartościami, przez co zwiększasz szanse na to, że podejmujesz dobre dla siebie decyzje;
- wiesz, że masz wybór i wybierasz to co dla Ciebie najlepsze;
- traktujesz swoje decyzje i potrzeby poważnie;
- żyjesz zgodnie ze swoim planem i celami, i nie działasz pod wpływem impulsu, potrzeb innych jeśli nie pasują one do Twoich potrzeb, nie są konieczne do zrobienia akurat przez Ciebie.
Nauczenie się mówienia NIE pomoże Ci skupić się na Twoich priorytetach. Każdy z nas ma taką samą ilość czasu, i jeśli chcesz robić to co jest dla Ciebie ważne potrzebujesz mówić NIE wszystkiemu co jest nieważne i niepilne.
Jeśli naprawdę chcesz zrealizować w tym roku swoje cele i marzenia musisz wiedzieć czemu będziesz mówić NIE:
- czego nie będziesz robić;
- na jakie spotkania nie będziesz chodzić;
- jakich relacji nie będziesz podtrzymywać;
- jakich stron internetowych nie będziesz oglądać;
- na co nie będziesz wydawać pieniędzy;
- jakich miejsc nie będziesz odwiedzać;
- jakiego jedzenie nie będziesz jadł;
- jakich wymówek nie będziesz używać;
- czego nie będziesz mówić;
- jakim myślom i nastrojom nie będziesz się poddawać;
- jakich programów nie będziesz oglądać;
- czego nie będziesz tolerować w sobie i w innych.
Czasem najtrudniejsze NIE to to powiedziane sobie, a właściwie swojemu lenistwu, swoim impulsom, swojej popędliwości lub swojej niecierpliwości. Albo to NIE, które musisz powiedzieć swojemu zwątpieniu, braku wiary w siebie, swojej niepewności.
Nauczenie się mówienia NIE pewnie i zdecydowanie podnosi wartość tego wszystkiego czemu mówisz TAK. Mówiąc TAK naprawdę pokazujesz na czym naprawdę Ci zależy. Twoje każde TAK ma większe znaczenie i siłę.
Im bardziej silne Twoje NIE tym bardziej silne jest Twoje TAK.
Ludzie się czasem boją i nie lubią ludzi, którzy mówią NIE. Którzy mówią NIE i nie tłumaczą się. Czy też tak masz? Że nie lubisz jak ktoś Ci mówi NIE? Co wtedy czujesz?
A przecież jeśli Ty masz mieć prawo mówić NIE i się nie tłumaczyć, takie samo prawo potrzebujesz dawać i akceptować u innych.
Powodzenia 😊
Małgosia
Wydaje mi się, że z tym nietłumaczeniem się jest trochę bardziej skomplikowana sprawa 🙂 Nie jestem przekonany, czy nie lepiej jednak w takich sytuacjach potrenować dyplomację i sformułować jakąś wymówkę, w miarę możliwości szczerą.
Ostatnio poczytałem sobie trochę „The Power of a Positive No” która celuje dokładnie w temat tego jak odmawiać nie urażając innych i nie psując sobie relacji. W sumie to co wyniosłem sprowadza się dokładnie do tego co napisałaś, ze szczególnym naciskiem na to jak to robić bez tworzenia złych emocji, choć też z kosztem tego, że czasem trzeba się zniżyć do nieprawdziwej wymówki 😉
PS Super wystąpienie na Auli 🙂
Cześć Paweł, bardzo dziękuję za Twój komentarz. Zgadzam się z tym, że warto podawać powody odmowy, bo to pomaga drugiej osobie zrozumieć odmowę. Ale też trzeba samemu dać sobie takie prawo, zgodę na to, że nie potrzebuję się tłumaczyć. I wówczas wybierać: czy chcę się tłumaczyć czy nie 🙂 Cieszę się, że Ci się podobało moje wystąpienia na Auli 🙂