TAJEMNICE BARDZO SZCZĘŚLIWYCH MAŁŻEŃSTW

Mam szczęście mieć wśród swoich koleżanek kilka przykładów naprawdę szczęśliwych małżeństw, co widać i czuć. Pamiętam na przykład jak jednej koleżance z okazji 10-lecia ślubu złożyłam życzenia i powiedziała mi, że te 10 lat to najpiękniejsze lata jej życia. Albo inna koleżanka, która jest już ponad dwadzieścia lat po ślubie i kiedy byłam z nią i jej mężem na wycieczce, widziałam jak w którymś momencie siedziała swojemu mężowi na kolanach, albo inna para, też ponad 10 lat po ślubie, z którymi byłam w pubie i widziałam jak koleżanki mąż trzymał swoją rękę na jej kolanie. Wszystkie te pary są naprawdę szczęśliwe, co nie znaczy, że nie miały i nie mają w swoim życiu też trudnych sytuacji. Tylko po prostu lepiej, inaczej radzą sobie z nimi.

Także jeśli jesteś w małżeństwie i chciałbyś, aby było lepsze, albo chcesz być w szczęśliwym małżeństwie wiedz, że da się.

Najlepsze nawyki, jakie mają naprawdę szczęśliwe małżeństwa co potwierdzają pary moich znajomych są opisane w książce Shaunti Feldhahn pod takim właśnie tytułem Tajemnice bardzo szczęśliwych małżeństw.

Żeby w relacji było wszystko to co tworzy naprawdę dobrą relację czyli bliskość, radość, spokój, poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, optymizm, otwartość i hojność potrzeba po prostu naśladować najlepsze wzorce, tak aby weszły one w krew.

RÓŻNE DROBNE CZUŁE GESTY

Pierwszym nawykiem jest dbanie o drobne gesty. Właśnie ta ręka na kolanie. Uśmiech na dzień dobry, pocałunek na powitanie czy pożegnanie, codzienny telefon czy miły sms. Drobne gesty, które wyrażają: myślę o Tobie, jesteś dla mnie ważny, jesteśmy razem, jesteśmy blisko, cieszę się, że jesteś.

PRZEKONANIE O DOBRYCH INTENCJACH PARTNERA

Kolejną sprawą jest absolutne przekonanie o dobrych intencjach partnera. W każdej relacji są nieporozumienia, różnice zdań, ktoś nieświadomie może sprawić przykrość. Dlatego w takich sytuacjach nie można dopuszczać myśli, że partner robi to złośliwie i specjalnie. Trzeba zakładać, że drugiej osobie naprawdę głęboko na nas zależy i usprawiedliwiać ją w swoim umyśle i spokojnie mówić o swoich uczuciach i trudnych sytuacjach.

ROZMAWIANIE AŻ DO SKUTKU

Trzecią ważną sprawą jest dążenie do porozumienia. Najlepiej od razu mówić o tym co nas boli, i kontynuować rozmowę aż sprawa będzie wyjaśniona. Jeśli nie da się tematu satysfakcjonująco omówić w tym samym dniu, warto się z problemem przespać. Wówczas po takim odpoczynku emocje opadną i świeży umysł może podpowiedzieć dobre rozwiązania. Ale ważne jest żeby wrócić do omawiania trudnej sytuacji, a nie machnąć rękę i iść dalej.

UWAŻNOŚĆ NA TO CO DRUGA OSOBA WNOSI DO RELACJI

Czwartym dobrym nawykiem jest zauważanie ile druga osoba wnosi do relacji. Zamiast skupiać się na tym ile ja wnoszę i co mi się z tego tytułu należy, skupiać się na tym co ta druga osoba robi dla relacji, dla rodziny i czuć wdzięczność i swoim zachowaniem wspierać ją i odwdzięczać się za to wszystko. Szczęśliwi małżonkowie właśnie na tym się skupiają, na docenianiu wkładu drugiej strony w relację.

PANOWANIE NAD SWOIMI EMOCJAMI I MYŚLAMI

Piątym elementem jest panowanie nad swoimi emocjami. Emocje zwykle pojawiają się szybko i niespodziewanie i zmieniają, zakrzywiają zdolność widzenia. Szczęśliwi małżonkowie mają swoje emocje pod kontrolą. I sami świadomie decydują jak się zachować, a nie pozwalają swoim emocjom i uczuciom kierować swoimi działaniami czy słowami.

REALNE OCZEKIWANIA WOBEC PARTNERA

Szóstym nawykiem jest wykorzystywanie całego tego potencjału, który już jest w związku, w tych dwóch osobach. Szczęśliwi małżonkowie nie pragną czegoś, co dla drugiej osoby jest trudne czy niemożliwe do spełnienia. Ale oczekują wyłącznie tego, co ta osoba jest w stanie zrobić, by zaspokoić ich potrzeby, i są jej za to wdzięczni.

DAWANIE SOBIE ZNAKÓW, ŻE MIĘDZY NAMI WSZYSTKO GRA

Siódmym elementem jest zapewnianie o tym, że między nami wszystko gra. To jest szczególnie ważne po trudnych rozmowach, kiedy jedna z osób może czuć się zraniona. Takie wrócenie do stanu równowagi, gdzie znowu czuć bliskość jest swoistym zamknięciem spornego trudnego tematu i umożliwiającym dalsze spokojne cieszenie się sobą i swoją obecnością.

WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU

Ósmym nawykiem szczęśliwych małżeństw jest wspólne spędzanie czasu. Najszczęśliwsze pary spędzają ze sobą czas nie dlatego, że są ze sobą szczęśliwe. Jednym z ważniejszych źródeł ich szczęścia jest właśnie to, że spędzają ze sobą czas.

OSTROŻNOŚĆ W ROZMOWACH NA TRUDNE TEMATY

Dziewiątym nawykiem jest ostrożność w mówieniu o trudnych raniących sprawach. W szczęśliwych relacjach jest otwartości na mówienie o wszystkim, i jednoczesna wrażliwości i ostrożność, żeby mówić o tym w sposób, który nie zrani drugiej osoby. W najszczęśliwszych związkach partnerzy świadomie są wobec siebie życzliwi. Żartują ze sobą i prowokują się nawzajem, ale starają się to robić tak, aby druga osoba nie poczuła się poniżona czy zraniona.

WIARA W BOGA

Dziesiątym elementem wpływającym na szczęście w relacji jest wiara i poczucie, że jest ktoś wyżej kto wspiera i pomaga budować szczęśliwą relację i uczyć bezinteresownej miłości. Najszczęśliwsze pary przeważnie stawiają Boga w centrum swojego życia i w Nim bardziej niż w swoim związku czy sobie nawzajem szukają spełnienie i szczęścia.

BYCIE W RELACJI NA 100 %

Jedenastym elementem szczęśliwych relacji jest całkowite oddanie się w relacji. To zaangażowanie w relacje jest na poziomie emocjonalnym, psychologicznym, intelektualnym, finansowym. Najszczęśliwsze pary decydują się zaryzykować, że druga strona może złamać im serce albo że się ośmieszą, i całkowicie angażują się emocjonalnie, bez zahamowani i bez zabezpieczeń. A ponieważ są tak silnie obecni w swoich związkach, mają niewspółmiernie większe szanse, aby poczuć się bezpiecznie i po prostu być szczęśliwym. Jeśli żyje się z przekonaniem, że małżeństwo jest na zawsze, to jedynym wyjściem z trudnej sytuacji jest jej przepracowanie.

POCZUCIE WDZIĘCZNOŚCI

Dwunastym elementem szczęśliwych relacji jest przekonanie, że miało się prawdziwe szczęście, że właśnie ta druga osoba wybrała Ciebie i że jest z Tobą. Najszczęśliwsi małżonkowie uważają, że szczęście, jakiego doświadczają w związku, w większości jest zasługą tego drugiego i stale żyją w poczuciu wdzięczności.

Każdy z tych elementów i nawyków jest ważny i możliwy do wprowadzenia w życie.

Czy już tak działasz?

Jeśli nie, to od którego elementu zaczniesz?

Powodzenia 😊

Małgosia

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *