Żeby być szczęśliwym i trwale odnosić sukcesy trzeba mieć naprawdę dobrze poukładane w głowie. A to co mamy w głowie, jak myślimy i co robimy zależy od tego, czego do tej pory słuchaliśmy i co oglądaliśmy. Jeśli coś w Twoim życiu Ci się nie podoba, nie widzisz takich efektów jakie chciałbyś mieć, to czas przeanalizować swój sposób myślenia, bo tam najczęściej jest źródło nie właściwego podejścia, które daje niechciane rezultaty.
To jak nasze życie wygląda zależy w dużej mierze od tego jak traktujemy sami siebie, jak o sobie myślimy, czego dla siebie chcemy, i co tolerujemy. W książce Przebudzenie miłości (N.C. Demetry i E.L. Clonts), opisane są różne JA, które mogą być w każdym z nas. Według autorów może być 9 różnych typów „JA”, które mogą nas sabotować.
Zaniedbane JA
JA Zaniedbane masz wtedy, kiedy masz w sobie poczucie, że nie jesteś ważny, że Twoje sprawy, Twoje pragnienia nie są takie ważne jak sprawy i pragnienia innych. Jeśli masz takie podejście to trudno Ci być wytrwałym i odważnym w dążeniu do realizowanie tego co dla Ciebie ważne.
Krytyczne JA
Jeśli masz w swojej głowie ciągle głos, który mówi Ci, że nie jesteś doskonały, dość dobry, w ogóle dobry, czy fajny, to będziesz ciągle z siebie niezadowolony. Będziesz dążył do perfekcji i wprowadzał sam siebie w stres, z powodu ciągłego nieakceptowania siebie i rezultatów swojej pracy.
Poświęcające się JA
Przedkładanie potrzeb innych ponad swoje, brak czasu dla siebie. Ciągła potrzeba robienia czegoś dla innych w nadziei, że Ciebie docenią, pokochają, odwzajemnią się tym samym.
Goniące za sukcesem JA
Życie w ciągłym dążeniu do więcej, lepiej, bardziej. Brak umiejętności cieszenia się z tego co już masz. Brak wewnętrznego spokoju, chorobliwa ambicja. Brak umiejętności odpoczywania. Wymaganie od innych, żeby też pracowali tak jak Ty.
Melodramatyczne JA
Potrzeba zwracania na siebie uwagi i użalanie się nad sobą. Koncentrowanie się na swoich sprawach i problemach.
Izolujące się JA
Brak umiejętności bycia otwartym, zaufania wobec innych. Brak umiejętności współpracy i dążenia do bliskości i autentyczności w relacjach.
Wątpiące JA
Ciągła niepewność. Nie umiejętność podejmowania decyzji. Potrzeba szukania i opierania się na innych, na autorytetach.
Poszukujące przyjemności JA
Konieczność ciągłego zaspokajania swoich przyjemności. Uzależnienia i nałogi. Brak panowania nad sobą. Hedonizm.
Nadzorujące JA
Potrzeba kontroli siebie i innych. Potrzeba kontroli, która usztywnia, i nie daje swobody i elastycznego reagowania na aktualne sytuacje i wydarzenia.
Czy rozpoznajesz w sobie któreś JA? Czy widzisz, że masz problem z jednym czy jest ich kilka?
Pracuj nad tym, żeby pozbywać się tych ograniczających JA.
Zamieniaj:
Zaniedbane JA na życie zgodne z Twoimi celami
Krytyczne JA na życie pełne współczucia i pocieszenia
Poświęcające się JA na służenie innym z radością, wtedy kiedy sam to wybierasz
Goniące za sukcesem JA na spokojne dążenie do celu w zgodzie z Twoimi wartościami
Melodramatyczne JA na tworzenie życia zgodnie z Twoją wizją
Izolujące się JA na budowanie bliskości i otwartości w relacjach
Wątpiące JA na dążenie do prawdy i mądrości
Poszukujące przyjemności JA na umiarkowanie i wolność od chwilowych impulsów i popędów
Nadzorujące JA na bycie liderem
Powodzenia 🙂
Małgosia