JAK NIE TRACIĆ MOTYWACJI, GDY DOŚWIADCZASZ NIEPOWODZENIA

 

Każdemu przydarzają się porażki i niepowodzenia. Nikt z nas tego nie lubi, ale niepowodzenia i porażki są normalną częścią życia. Są też bardzo potrzebne, kiedy chcemy do czegoś dojść i coś osiągnąć, bo są dla nas informacją czego nie robić, albo jak tego nie robić.

Tom Watson powiedział, że jeśli chcesz zwiększyć swój wskaźnik sukcesu, podwój liczbę porażek. Żeby było łatwiej pogodzić się z porażkami warto pamiętać o trzech aspektach, które są związane z porażkami, i które mogą nam pomóc szybciej się z nich otrząsnąć.

 

  1. STAŁOŚĆ NIEPOWODZENIA

Czy jeśli coś nie idzie po Twojej myśli pojawiają Ci się myśli, że zawsze tak będzie? Że ciągle masz pecha i że tak już będzie zawsze?

Takie myślenie nie jest racjonalne. Nic nigdy nie trwa wiecznie. Nawet niepowodzenia i porażki. Takie myślenie blokuje Ciebie na dostrzeganie tego wszystkie co jest dobre w Twoim życiu, tego wszystkiego co jest fajne. Takie podejście ogranicza Twoje myślenie kreatywne, Twoją odwagę, Twój zapał. Nic nie trwa wiecznie. Jeśli przydarzyła Ci się porażka, to to jest tylko ta jedna porażka tu i teraz. Zaraz, za chwilę, może się zdarzyć coś pozytywnego. Nawet to, że nic złego już się nie zdarzy do końca dnia jest już pozytywne. Nie skupiaj się zbytnio na porażkach i niepowodzeniach, tylko wyciągaj z nich wnioski, żeby nie powtarzać tych samych błędów. A na pewno sam zobaczysz, że porażki nie są czymś stałym w Twoim życiu.

Rozwijaj w sobie myślenie: „To tylko porażka, która się zdarzyła teraz, a za chwilę, może się zdarzyć coś pozytywnego”.

 

  1. ZASIĘG NIEPOWODZENIA

Czy jak coś złego się przydarza pojawiają Ci się myśli, że jak w tej dziedzinie Ci nie wyszło to też w innych nie będziesz miał szczęścia?

To, że w jednej sprawie Ci się nie udało i nie jest tak jak byś chciał, nie znaczy, że we wszystkich dziedzinach swojego życia będzie źle. Porażka to nie choroba zakaźna, żeby się sama rozprzestrzeniała na wszystko. Chyba, że sam swoim negatywnym nastawieniem, swoim brakiem przygotowania, swoim brakiem wyciągania wniosków z porażek, będziesz w kółko popełniać te same błędy.

Rozwijaj w sobie myślenie: „To, że tutaj teraz mi nie wyszło, nie znaczy, że wszędzie mi się nie uda”.

 

  1. PERSONALIZACJA

Czy jak coś Ci nie wychodzi pojawiają Ci się myśli, że to Twoja wina? Że tylko Ty miałeś wpływ na to co wyszło? A może pojawiają Ci się myśli, że to winna czynników zewnętrznych, np. okoliczności, pogody, innych osób?

Gdy czasem coś nie wychodzi można zacząć siebie obwiniać, koncentrować się na własnych brakach i negatywnych ocenach siebie i swoich umiejętności, co może w konsekwencji powodować obniżenie samooceny, utratę motywacji, stres i bezradność. Można też pójść w drugą skrajności i widzieć tylko błędy innych, albo w okolicznościach. Każda sytuacja jest inna. Czasem masz pełnię informacji, czasem ktoś inny o czymś zapomniał, a czasem zwyczajnie trzeba przyznać, że każdy ma prawo do popełniania błędów. Najważniejsze jest, żeby każdą porażkę dobrze zrozumieć i wyciągnąć z niej naukę. Wtedy zamiast strat są też cenne lekcje i wzrost kompetencji.

Rozwijaj w sobie myślenie: „Zawsze szukam prawdziwej przyczyny tego co się zdarzyło, obiektywnie analizując okoliczności, sytuację i zachowania innych i swoje, żeby lepiej zrozumieć przyczyny tego co się wydarzyło i podjąć wnioski usprawniające”.

 

Powodzenia w zmienianiu swojego myślenia i przekuwania porażek i niepowodzeń w lepsze działanie i sukces 😊

Małgosia

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *